Hasan Ali TOPTAŞ Sempozyumu
Hasan Ali TOPTAŞ Sempozyumu
Tarih :

20 Nisan 2018

Saat :

09:00 / 17:00

Yer :

Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu

Açıklama :

Etkinlik Görselleri İçin Tıklayınız...

Program İçin Tıklayınız...

Sempozyum Videosu İçin Tıklayınız.

HASAN ALİ TOPTAŞ SEMPOZYUMU 20 NİSAN 2018

Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 20 Nisan 2018 Cuma günü bir ilki gerçekleştirecek ve Türk edebiyatının çok önemli çağdaş yazarlarından biri olan Hasan Ali Toptaş ve eserleri etrafında bir sempozyum düzenleyecektir. Yazarın katılımıyla zenginleşecek olan sempozyum, sabah 09.00’da başlayacak ve 4 oturum halinde Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Yazarın da konuşma yapacağı, eserlerinden bölümler okuyacağı ve kitaplarını imzalayacağı bu sempozyumda Anadolu Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden 16 akademisyenin Hasan Ali Toptaş’ı anlamaya yönelik çalışmaları dinlenecek ve yazarın derin anlam dünyasına yönelik önemli bir birikim ortaya konulacaktır. Sempozyumda üretilen bilgi çağdaş Türk edebiyatı için şüphesiz önemli bir katkı olacaktır.

Hasan Ali Toptaş kimdir?

Denizli'nin Çal ilçesinde doğan Hasan Ali Toptaş, Postmodernizm’in edebiyatımızdaki güçlü temsilcilerindendir. Metinlerinde üst kurmaca, oyun, ironi, metinlerarasılık gibi Postmodernizm’in önemli unsurlarını ustalıkla kullanmakta ve arayış, yolculuk, yalnızlık gibi çağımızın önemli sorunlarını okuyucusunu saran bir dille kaleme almaktadır. Temiz bir Türkçenin sağlam bir kalemi olan Toptaş, şimdiye kadar yazdıklarıyla ve bundan sonra yazacaklarıyla Türk edebiyatı tarihinde önemli bir yeri olacağını şimdiden ortaya koymuş görünmektedir.

Toptaş’ın yazma serüveni öykü ile başlamıştır. İlk öykü kitabı Bir Gülüşün Kimliği 1987'de, ikincisi Yoklar Fısıltısı 1990'da yayımlandı.  "Ölü Zaman Gezginleri" adlı öykü dosyasıyla 1992 yılında Çankaya Belediyesi ile Damar edebiyat dergisinin düzenlediği yarışmada birincilik ödülü aldı. Aynı yıl Sonsuzluğa Nokta adlı yayımlanmamış romanıyla Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği yarışmada mansiyon aldı ve romanı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. 1994'te Gölgesizler adlı romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü'nü aldı. Bin Hüzünlü Haz adlı romanı ise 1999 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü.  Yazarın ayrıca Yalnızlıklar adlı şiirsel metinlerden oluşan bir kitabı, Kayıp Hayaller Kitabı adlı bir romanı, Ben Bir Gürgen Dalıyım adlı yayımlanmış bir çocuk romanı vardır.  Türk edebiyatının son döneminin en çok okunan yazarlarından biri olan Hasan Ali Toptaş, 2016’da Kuşlar Yasına Gider isimli romanı ve 2017’de Gecenin Gecesi isimli hikâye kitabı ile külliyatına iki eser daha ilave etmiştir.

Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü düzenlediği bu sempozyum ile Hasan Ali Toptaş’ın Türk edebiyatı tarihinde hak ettiği yerin belirginleşmesine yönelik saygın bir çaba göstermektedir.

       

       Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 20 Nisan 2018 tarihinde çağdaş Türk edebiyatının yüz akı yazarlarından Hasan Ali Toptaş temalı zengin içerikli bir sempozyuma imza attı. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hülya Argunşah ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aktan açılış konuşmalarında Hasan Ali Toptaş’ın Türkçeye ve modern Türk edebiyatına hizmetlerine vurgu yaparak etkinlikten duyulan memnuniyetlerini dile getirdiler. Açılış oturumu Hasan Ali Toptaş’ın biyografisinin okunmasından sonra yazarın dinleyicilere hitabı ile tamamlandı.
 

       Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda, gün boyu 4 oturum halinde ve yazarın da katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte farklı üniversitelerden 16 saygın akademisyen Toptaş metinleri üzerine bildirilerini sundular. Derin okumalar, ufuk açıcı tartışma ve incelemelerle zenginleşen oturum aralarında yazar Hasan Ali Toptaş, okurlarıyla buluşarak kitaplarını imzaladı.

       Yoğun ilgiyle takip edilen sempozyum, her oturumun sonunda gerçekleştirilen soru-cevap bölümüyle daha da zenginleştirildi.

       Sempozyumun kapanış oturumu Toptaş’ın kendini, eserini ve sanatını anlattığı samimi ifadeleriyle değerli bir oturum özelliğini kazandı. Bütün katılımcıların ve düzenleme heyetindekilerin teşekkür ve temennilerinden sonra çekilen hatıra fotoğrafıyla tamamlanan Hasan Ali Toptaş sempozyumunun bildiriler kitabının yeni yazılarla birleştirilerek yayımlanacağı konusunda bilgi verildi.

Adres : Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Ahmet El Biruni Caddesi No:91 Talas/ Kayseri/TÜRKİYE
Telefon : +90 352 437 93 42
Faks : +90 352 437 93 43
Öğrenci İşleri : +90 352 207 66 66 - 10500
E-Posta : edebiyaterciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu