SSS

Öğrenim harcını yatırdık. Fakat aynı zamanda Kredi Yurtlar Kurumu’na Harç Kredisi için başvurmuştuk. Oradan kredi aldığımızda ödediğimiz ücret ne olacak?

Harç Kredisi aldığınız takdirde durum Kredi Yurtlar Kurumu tarafından üniversitemize bildirilecek, bunun sonucunda yatırdığınız ücret size iade edilecektir. Bununla ilgili duyurular yine web sayfasında veya panolarda yer alacaktır.

Kayseri dışından geliyorum. Barınma konusunda ne yapabilirim?

Üniversite yerleştirmeleri için başvurular alındığında yurt başvurusu da yapılmaktadır. Şayet isminiz asıl listede çıktıysa devlet yurtlarında kalabilirsiniz.

Devlet yurdu çıkmadıysa ne yapabilirim?

Bu durumda bireysel veya birkaç arkadaş grubuyla birleşip ev tutabilir veya şehrimizde bulunan çeşitli kamu ve özel kurumlara ait yurtlardan yararlanabilirsiniz. Yalnız özel yurtları tercih ederken ücretinin ve konforunun yanı sıra, yasalara uygun çalışan yer olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Öğrenim ve harç kredileri ile ilgili bilgileri nereden alabiliriz?

Bu konuların muhatabı Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü’dür.  Oradan her türlü bilgiyi alabileceğiniz gibi, ilgili kurumun internet adresinde de (www.kyk.gov.tr ) çeşitli konularda bilgilere ulaşabilirsiniz. YURTKUR’dan fakültemize ulaşan sizinle ilgili bilgi ve belgeler panolarımızda ilan edilmektedir.

Fakültemizin veya Üniversitemizin burs verme imkânı var mıdır?

ÖSS sınavında belirli dereceye girenlere üniversitemiz tarafından barınma veya burs ödülü verilebilmektedir. Bununla ilgili duyurular öğrencilerimize ulaştırılmaktadır.

Özel kurum, dernek veya vakıflardan burs alınması konusunda fakültemizin rolü var mı?

Bazı kurumlar burs verirken, öğrencilerin tespiti için Fakültemiz Dekanlığı’nın rol oynamasını isteyebilmektedirler. Böyle durumlarda gerekli duyurular yapıldıktan sonra, ilgili kurumların şartlarına bağlı kalmak üzere öğrencilerin isimleri Dekanlığımızca tespit edilebilmektedir. Bu tür bursların sayısı son derece sınırlıdır.

Danışman kimdir?

Her sınıfın bir Akademik Danışmanı bulunmaktadır. Bu isimler fakültemiz web sayfasında ve panolarda ilan edilmiştir. Sizin sınıfın danışmanı, öğrenim hayatınız ile ilgili çeşitli sorunlarınızda ilk aşamada başvuracağınız, size yol gösterecek öğretim elemanı demektir.

Okulla ilgili sorunlarımızda kime başvurmalıyız?

Öncelikle danışmanınıza. İkinci aşamada Anabilim Dalı Başkanı, sonra Bölüm Başkan Yardımcısı, Bölüm Başkanı, Dekan Yardımcıları ve en sonunda da Dekan’a problemlerinizi anlatabilirsiniz.

Bu sıralamaya uymak şart mıdır?

Yukarıdaki sıralama ideal hiyerarşiyi gösterir. Danışmanınız tarafından çözülecek bir problem için Dekan’a gitmeniz gereksiz zaman kaybı demektir. Doğrudan Bölüm Başkanı’na veya Dekan’a iletmek istediğiniz özel bir probleminizi bütün görevlilerin öğrenmesi gerekmez. Bu durumda doğrudan probleminizi iletmek istediğiniz kişi ile görüşmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Okula başlarken yapmam gereken bir işlem var mı?

Fakültemiz akademik takviminde belirtilen tarihler arasında internet üzerinden ders kaydı yaptırmanız gerekir.

Fakültenize yeni kayıt yaptırdık. Derslerin başlangıç, bitiş tarihleri gibi bilgileri nereden alabiliriz?

Fakültemizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Hayırlı olsun. Fakültemize ait akademik takvimden bu bilgileri öğrenebilirsiniz.

Akademik Takvim nedir? Bu bilgiyi nereden alabilirim?

Akademik Takvim bir eğitim-öğretim yılı boyunca yapılacak çalışmaların zamanını gösteren çizelgedir. Fakültemiz ile ilgili Akademik Takvimi web sayfamızda bulabilirsiniz.

Öğrenci kimlik kartını nereden alabilirim?

Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın adınıza düzenleyeceği kimlik kartı, fakültemiz Öğrenci İşleri Bürosu tarafından sizlere verilecektir. Bunun için gerekli duyurular web sayfamızda ve panolarda yer alacaktır.

Kimlik kartı için ücret yatırmam gerekiyor mu?

Hayır. Yeni öğrenciler için kesin kayıtlar sırasında bu ücret alınmaktadır. Dolayısıyla ayrıca bir kimlik ücreti alınmaz. Ara sınıflar için nasıl bir işlem yapılacağı web sayfasında veya panolarda ilan edilmektedir.

Ders kaydı nedir?

Bir dönem boyunca okuyacağınız derslere dönem başlamadan önce kayıt yaptırmanız gerekir. Gerek fakültemizin web sayfasında yer alan  http://egitim.erciyes.edu.tr/egitim/default.asp adresinde Öğrenci Bilgi Sistemi (OBİSİS) başlıklı kısma tıkladığınızda, gerekse üniversitemizin http://obisis.erciyes.edu.tr  adresine başvurduğunuzda sistem sizi yönlendirecektir.

Kayseri’de oturmayanlar için başka bir şehirden kayıt yaptırmak mümkün müdür?

Evet. Üniversitemiz ve fakültemiz web sayfasındaki bilgilere dikkat ederek, öğrenim kredisi ile diğer ücretleri yatırdığınız takdirde Türkiye’nin her yerinden ders kaydı yaptırabilirsiniz. Yalnız okula geldiğinizde yatırdığınız ücretlere ait dekontları danışmanınıza teslim etmeyi unutmamalısınız.

Kayseri dışından harç ücretini nasıl yatırabiliriz?

Halk Bankası’nın bütün şubelerinden on haneli öğrenci numaranızı söyleyerek ödeme yapabilirsiniz.

İkinci sınıftaki öğrenci dördüncü sınıftan ders alabilir mi?

Hayır. Sadece bir üst sınıftan ders alınabilir

Herkes üstten ders alabilir mi?

Hayır. O zamana kadarki not ortalaması 2.00’ın üzerinde olanlar bu haktan yararlanabilirler.

Bir dönemde en fazla kaç saat ders alabiliriz?

Birinci sınıflar programdaki bütün dersleri almak zorundadırlar. Diğer sınıfta iseniz okuduğunuz döneme kadarki ortalamanız 2.00’ın üzerinde ise 34 (otuz dört) saat ders alabilirsiniz. Ortalamanız 1.00 ile 1.99 arasında ise bunun % 75’i olan 26 (yirmi altı) saat, 1.00’in altında ise % 50’si olan 17 (on yedi) saat ders alabileceksiniz.

Ders kaydı sırasında bütün derslere kaydolduğumu sanıyordum. Sonradan bir hata yaptığımı anladım. Almam gereken derslerden bir tanesine kayıt yaptırmamışım. Danışmanım da beni uyarmadı. Ara sınava da girmiştim.

Hayır. Ders kaydının doğru yapılmasından öncelikle öğrenci sorumludur. Kaydolunmayan dersin sınavına girilemez. Girildiği takdirde alınan not geçersizdir.

Birinci sınıfta üstten ders alamaz mıyız?

Hayır. Birinci sınıfın tamamlanması şarttır.

Edebiyat Fakültesi’ni erken bitirmek mümkün değil mi?

Hayır. Çünkü Edebiyat Fakültesi’nin programı YÖK tarafından belirlenmekte ve bazı derslerin üstten alınması söz konusu olmamaktadır.

Hangi dersleri alacağımız belli mi?

OBİSİS’e girip bölümünüze ve sınıfınıza uygun alanlara tıkladığınızda derslerin listesi gelecektir. Birinci sınıflar listedeki bütün dersleri almak zorundadır. Diğer öğrenciler ise durumlarına göre ders seçerler.

Adres : Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Ahmet El Biruni Caddesi No:91 Talas/ Kayseri/TÜRKİYE
Telefon : +90 352 437 93 42
Faks : +90 352 437 93 43
Öğrenci İşleri : +90 352 207 66 66 - 10500
E-Posta : edebiyaterciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu