Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü

Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü içerisinde Rus Dili ve Edebiyatı A.B.D'nin kurulmasına 1993-1994 eğitim-öğretim yılında Erciyes Üniversitesi senatosu tarafından karar verilmiş ve 1994-1995 eğitim-öğretim yılında da ÖSYM sınavı ile 20 öğrenci alınarak bölüm çalışmalarına başlanmıştır.
Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü akademik kadrosu : 2 Profesör, 3 yardımcı doçent , 3 öğretim görevlisi, 4 araştırma görevlisi ve 2 okutman olmak üzere toplam 14 öğretim elemanından oluşmaktadır.
Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi bünyesinde 1994-1995 eğitim öğretim yılından itibaren faaliyet göstermekte olan Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü, bu zaman zarfı içerisinde Rus Dili eğitimi ve öğretiminde bölümünü Türkiye’nin en iyileri arasına getirmiştir. Bugün için Erciyes Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünün sadece lisans değil, Sosyal Bilimler Enstitümüz bünyesinde yüksek lisans ve doktora programları da mevcuttur. Yirmi yıllık süreç içerisinde Erciyes Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans programından378, yüksek lisans 22ve doktora 2 programından mezun vermiş, bu öğrencilerimiz Türkiye ve Rusya’nın çeşitli yerlerinde gerek kamu sektörü, gerekse özel sektör kuruluşlarında farklı alanlarda istihdam edilmişlerdir. 2011 yılı itibari ile Rus Dili ve Edebiyatı ikinci öğretim programı da bu programa dâhil olmuş, 2012 yılında da Rusça Hazırlık programı açılmıştır.  Şu an Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünde 362 lisans, 25 yüksek lisans ve 13 doktora öğrencisi eğitimini sürdürmektedir.
Üniversitemiz Rus Dili ve Edebiyatı bölümünün çalışmaları eğitim-öğretim programları ile sınırlı değildir. Kurulduğu yıldan bugüne Rus Dili ve Edebiyatı bölümü kültürel ve akademik nitelikte birçok etkinliğe de imza atmıştır. Bunlar arasında öne çıkan her yıl düzenlenen geleneksel “Rus Kültür Günleri”, 2010 yılında düzenlenen “İki Edebiyat Tek Dünya” Sempozyumu ve 2014 yılında düzenlenen “Türkiye Soljenitsın’ı Okuyor” Panelini saymak mümkündür.
Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim ve liselerde okutulacak Rusça dersinin ders programları 2004 yılında Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri tarafından hazırlanmış ve bundan sonra Rus Dili programlı ders müfredatına ilk kez dâhil edilmiştir. Daha sonra 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirmesi ile Mesleki ve Teknik Ortaöğretim liselerinde ağırlıklı olarak, Ticaret ve Turizm Meslek Liseleri’nde okutulmak üzere Lise 1,2, 3 ve 4.  sınıflar için ders ve çalışma kitabını hazırlamak için yine Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim elamanları resmi olarak görev almışlardır. Lise 1 ve 2. Sınıflar için ders ve çalışma kitapları içinde bulunduğumuz 2014-2015 eğitim-öğretim yılı ile birlikte Rus Dili eğitiminin verildiği ticaret ve turizm meslek liseleri başta olmakla Milli Eğitime bağlı liselerde okutulmaya başlanmış vemeslek liseleri yabancı dil eğitimi alanında büyük bir açığı doldurmuştur.
Bölümümüz bünyesinde düzenlenen sosyal faaliyetler Rus Kültür Topluluğu tarafından organize edilmektedir. Rus Kültür Topluluğu 2004 yılında kurulup, faaliyet göstermeye başlamıştır. Faaliyetleri arasında; 2004 yılının UNESCO tarafından tüm dünyada Çehov yılı olarak kutlanması dolasıyla, fakültemiz bahçesi içerisinde oluşturulan 'Vişne Bahçesi', A.S.Puşkin'in 200. doğum yılı kutlamaları, L.N.Tolstoy yılı olarak kutlanan 2010 yılındaki aktiviteler, yurtdışından ve yurtiçinden çeşitli akademisyenler tarafından verilen konferanslar, sempozyumlar , bölümce düzenlenen kermesler, sinema günleri, senenin belirli zamanlarında düzenlenen geziler ve 1999 yılından bugüne kutlanılagelen Rus Kültür Günleri bu faaliyetler arasında sayılabilir.
Bölümümüz, eğitim kalitesinin artmasıyla, kısa vadedeki hedefini tamamlayıp, Türkiye'de önde gelen Rus Dili ve Edebiyatı bölümleri içerisine girmiş ve mevcut öğretim imkanları , yayın sayısı ve akademik yetkinliği ile bir sonraki hedefi olan Avrupa standartlarına ulaşmak için çalışmaktadır.
Mezunlarımızn istihdam olanakları ;
Devlet kurumları: Milli Eğitim Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı , Kültür ve Turizm Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Başkanlığı ve diğer kamu kuruluşları.
 
Özel Kurumlar: Turizm Sektörü, İnşaat Sektörü, Tekstil, İthalat-ihracat Şirketleri, Enerji Sektörü (GAZPROM),  Bankacılık Sektörü vb.
Adres : Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Ahmet El Biruni Caddesi No:91 Talas/ Kayseri/TÜRKİYE
Telefon : +90 352 437 93 42
Faks : +90 352 437 93 43
Öğrenci İşleri : +90 352 207 66 66 - 10500
E-Posta : edebiyaterciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu