Tanıtım
EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, 38 yıllık geçmişi ve 6 binden fazla öğrencisi ile üniversitemizin en eski ve en büyük fakültelerinden birisidir. 20 Temmuz 1982 tarih ve 17768 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 25. maddesinin (a) fıkrası uyarınca kurulmasına karar verilen Fen-Edebiyat Fakültesi, 1984-1985 eğitim-öğretim yılında Fizik, Kimya, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleriyle öğretime başlamıştır.  Bakanlar Kurulu’nun 05 Şubat 2010 tarihli kararı gereğince Fen-Edebiyat Fakültesi kapatılarak, Fen Fakültesi ile Edebiyat Fakültesi kurulmasına karar verilmiş ve ilgili karar 04 Mart 2010 tarihli ve 27511 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
04 Mart 2010 tarihinde yeni bir eğitim birimi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Edebiyat Fakültesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Sanat Tarihi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türk Halk Bilimi, Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı, Doğu Dilleri ve Edebiyatları (Japon Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı, Kore Dili ve Edebiyatı, Ermeni kültürü ve Edebiyatı, İbrani Kültürü ve Edebiyatı, Hindoloji, Arap Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Urdu Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalları), Kafkas Dilleri ve Kültürü ve Psikoloji bölümleri bulunmaktadır. Edebiyat Fakültesi kuruluşundan bugüne öğrenci ve akademik personeli sürekli artan bir niteliğe sahiptir. Edebiyat Fakültesi bünyesinde 2020 yılı itibarı ile lisans düzeyindeki 14 programın öğrencisi bulunmaktadır. Bu programlardan İngiliz Dili ve Edebiyatı, Kore Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde ayrıca ikinci öğretim programları da bulunmaktadır. Edebiyat Fakültesinin öğrenci sayısı 2020 eğitim-öğretim yılında 6336 sayısına ulaşmıştır. Edebiyat Fakültesi bünyesinde 26 uluslararası ülkelerden, 149 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere toplamda 175 akademik personel çalışmaktadır.
 
 EDEBİYAT FAKÜLTESİ YERLEŞİM ŞEMASI
EDEBİYAT FAKÜLTESİ KORİDOR
PROF. DR. FUAT SEZGİN KÜTÜPHANESİ

Edebiyat Fakültesi içinde 36.000 adet kitabın ve bilgisayarlı serbest çalışma salonunun yer aldığı Prof. Dr. Fuat Sezgi Kütüphanesi ile akademisyenler ve öğrenciler için önemli araştırma ve ders çalışma alanı oluşturmuştur. Kütüphane bünyesinde Çin Dili ve Edebiyatı, Japon Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Kore Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı, Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ve Türk Halkbilimi alanlarında çeşitli eserler yer almaktadır.
 
Edebiyat Fakültesi dekanlık birimi, öğretim elemanları ofisleri, konferans salonu, kütüphane, derslikler ve sosyal alanlarının yer aldığı 25.000 m2 kapalı alana sahip dört katlı ve dört bloktan oluşan bir binadan oluşmaktadır. YÖK Turuncu Bayrak ödülü sahibi olan Edebiyat Fakültesi engelli öğrencilerine de erişim kolaylığı sağlamaktadır.
BİLGİSAYARLI SERBEST ÇALIŞMA SALONU
EDEBİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ GİRİŞİ
EDEBİYAT FAKÜLTESİ DERSLİKLER KORİDOR
EDEBİYAT FAKÜLTESİ DERS SINIFI
Adres : Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Ahmet El Biruni Caddesi No:91 Talas/ Kayseri/TÜRKİYE
Telefon : +90 352 437 93 42
Faks : +90 352 437 93 43
Öğrenci İşleri : +90 352 207 66 66 - 10500
E-Posta : edebiyaterciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu