Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü
 

Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü içerisinde Rus Dili ve Edebiyatı A.B.D'nin kurulmasına 1993-1994 eğitim-öğretim yılında Erciyes Üniversitesi senatosu tarafından karar verilmiş ve 1994-1995 eğitim-öğretim yılında da ÖSYM sınavı ile 20 öğrenci alınarak bölüm çalışmalarına başlanmıştır.
Bugün, Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü 2 profesör, 4 doktor öğretim üyesi, 4 öğretim görevlisi ve 1 araştırma görevlisi öğretim elemanıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. 


Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi bünyesinde 1994-1995 eğitim öğretim yılından itibaren faaliyet göstermekte olan Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü, bu zaman zarfı içerisinde Rus Dili eğitimi ve öğretiminde bölümünü Türkiye’nin en iyileri arasına getirmiştir, 2013 yılından itibaren Rusça Hazırlık Programıyla da eğitim-öğretim kalitesini günden güne yukarı taşımaktadır. Çeyrek asrı geride bırakan Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü bu güne dek 600 üzerinde lisans mezununu hayata hazırlamış, Erasmus ve Mevlana gibi yurtdışı değişim programlarına her sene yaklaşık 20 öğrencisini göndererek öğrencilerine yurtdışı eğitim-öğretim imkânını sonuna kadar sunmaktadır.

 

Bugün için Erciyes Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünün sadece lisans değil, Sosyal Bilimler Enstitümüz bünyesinde yüksek lisans ve doktora programları da mevcuttur. Günümüze kadar lisansüstü programlarında 20yi aşkın mezun veren Rus Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, hali hazırda 20’nin üzerinde yüksek lisans ve doktora öğrencisiyle akademik çalışmalarına devam etmektedir.

 

Kurulduğu günden bu güne eğitim-öğretimin yanı sıra kültürel ve akademik pek çok faaliyetlerde bulunan Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü, düzenli olarak gerçekleştirdiği “Rus Kültür Günü” etkinliğinin yanı sıra 2010 yılında düzenlenen “İki Edebiyat Tek Dünya” Sempozyumu ve 2014 yılında düzenlenen “Türkiye Soljenitsın’ı Okuyor” paneli ile ses getirmeyi başarmıştır. İlerleyen yıllar da akademik ve kültürel faaliyetlerine 2018 yılında Zweig araştırmacısı Fyodor Kostantinov’un “L.N. Tolstoy’un Doğumunun 100.Yılında Stefan Zweig’in Rusya Ziyareti” ve “Stefan Zweig: Muhteşem Hayatın Son Yılı”; Çevirmen Uğur Büke’nin “Çevirinin Edebi/Edebi Çeviri” adlı paneli ve "2019 - Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı" çerçevesinde Moskova Yazarlar Birliği üyesi - “Literaturniye Znakomstva/Edebiyatta Buluşmalar” dergisinin genel yayın yönetmeni, eleştirmen, Rusya Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Lola Zvonareva ve Rusya Yazarlar Birliği Başkan yardımcısı, Vasili Şukşin Altın Madalya, Aleksandr Nevski ödüllü çağdaş Rus yazar, Hukuk Bilimleri Doktoru Pavel Krenev’in katılımlarıyla Rus edebiyatı gibi etkinliklerle devam etmiştir.
 

Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim ve liselerde okutulacak Rusça dersinin ders programları 2004 yılında Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri tarafından hazırlanmış ve bundan sonra Rus Dili programlı ders müfredatına ilk kez dâhil edilmiştir. Daha sonra 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirmesi ile Mesleki ve Teknik Ortaöğretim liselerinde ağırlıklı olarak, Ticaret ve Turizm Meslek Liseleri’nde okutulmak üzere Lise 1,2, 3 ve 4.  sınıflar için ders ve çalışma kitabını hazırlamak için yine Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim elamanları resmi olarak görev almışlardır.

 

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümümüz 2004 yılının UNESCO tarafından tüm dünyada Çehov yılı olarak kutlanması dolasıyla, fakültemiz bahçesi içerisinde oluşturulan 'Vişne Bahçesi', A.S. Puşkin'in 200. doğum yılı kutlamaları, L.N. Tolstoy yılı olarak kutlanan 2010 yılındaki aktiviteler, yurtdışından ve yurtiçinden çeşitli akademisyenler tarafından verilen konferanslar, sempozyumlar, düzenlenen kermesler, sinema günleri, senenin belirli zamanlarında düzenlenen geziler ile aktif eğitim-öğretim modelini sürdürmektedir.


Bölümümüz, eğitim kalitesinin artmasıyla, kısa vadedeki hedefini tamamlayıp, Türkiye'de önde gelen Rus Dili ve Edebiyatı bölümleri içerisine girmiş ve mevcut öğretim imkânları, yayın sayısı ve akademik yetkinliği ile bir sonraki hedefi olan Avrupa standartlarına ulaşmak için çalışmaktadır.
 

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimizin Milli Eğitim Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Başkanlığı, Yüksek Öğretim Kurumları ve diğer kamu kuruluşları ile turizm, inşaat, tekstil gibi sektörlerin ithalat-ihracat bölümlerinde istihdam ediliyor olması bölümümüzün gurur tablosu olmaktadır

Adres : Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Ahmet El Biruni Caddesi No:91 Talas/ Kayseri/TÜRKİYE
Telefon : +90 352 437 93 42
Faks : +90 352 437 93 43
Öğrenci İşleri : +90 352 207 66 66 - 10500
E-Posta : edebiyaterciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu