Sanat Tarihi
 
1994 yılında merhum Prof. Dr. Zafer BAYBURTLUOĞLU tarafından Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü olarak kurulan bölümümüz, 27 Eylül 1999 tarihinde Sanat Tarihi Bölümü adı altında eğitim faaliyetlerine başlamıştır. Bölümde şu an lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. 2010–2011 eğitim öğretim yılında lisans düzeyinde dört sınıf olmak üzere yaklaşık 150 öğrenciye eğitim verilmektedir. Bölümden mezun olabilmek için 142 kredilik dersleri alma zorunluluğu vardır. Bu derslerin 122 kredisi zorunlu bölüm derslerine, 20 kredisi ise seçmeli derslere ayrılmıştır. Öğrenciler 4 yıl (8 dönem) sonunda Sanat Tarihi Lisans Diploması almaya hak kazanırlar.
Sanat Tarihi Bölümü mezunları, müzelerde, Kültür Bakanlığı’nda, İl Özel İdareler bünyesinde oluşturulan KUDEB (Koruma Uygulama Denetleme Birimi) komisyonlarında ve T.B.M.M. ’ye bağlı Milli Saraylar Dairesi’nde çalışma imkânı bulabilmektedirler. Ayrıca özel sektörde rehberlik, danışmanlık gibi alanlarda  da çalışabilirler. Eğitim sertifikası olan mezunlar ise alan öğretmeni olarak atanabilmektedirler.
Sosyal Faaliyetleranlamında, bölümümüz öğrencileri tarafından danışman bir hoca eşliğinde oluşturulmuş Sanat Tarihi Kulübü bulunmaktadır. Sanat Tarihi Kulübü aracılığıyla bir takım sosyal faaliyetler düzenlenmektedir. Kulübün faaliyetleri arasında; her yıl yeni gelen öğrencilerin bölüm hoca ve öğrencileri ile tanışıp kaynaşmasına yönelik, toplantılar yapılmaktadır. Eğitim-öğretim yılının başlamasından sonra her ay alanında uzman bir konuşmacı, bölümümüze davet edilmektedir. Bu maksatla bütün üniversiteye açık konferanslar düzenlenmektedir. Yine Sanat Tarihi Kulübü aracılığıyla her yıl ülkemizin çeşitli bölgelerine teknik geziler düzenlenmektedir.
Adres : Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Ahmet El Biruni Caddesi No:91 Talas/ Kayseri/TÜRKİYE
Telefon : +90 352 437 93 42
Faks : +90 352 437 93 43
Öğrenci İşleri : +90 352 207 66 66 - 10500
E-Posta : edebiyaterciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu