Dekan
 
Sevgili Öğrenciler,
 
20 Temmuz 1982 tarih ve 17768 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 25. Maddesinin (a) fıkrası uyarınca kurulmasına karar verilen Fen-Edebiyat Fakültemiz 1984-1985 eğitim-öğretim yılında dört bölümle (Fizik, Kimya, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı) öğretime başlamış ve 04.03.2010 tarihine kadar eğitim-öğretim faaliyetini yürütmüştür. Bakanlar Kurulu’nun 05.02.2010 tarihli kararı gereğince Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi kapatılarak, Fen Fakültesi ile Edebiyat Fakültesi kurulmasına karar verilmiş ve ilgili karar 04 Mart 2010 tarihli ve 27511 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
 
Fakültemizde bugün Coğrafya, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Doğu Dilleri ve Edebiyatları (Japon Dili ve Edebiyat, Çin Dili ve Edebiyatı, Kore Dili ve Edebiyatı, Hindoloji, Arap Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Urdu Dili ve Edebiyatı, Ermeni Dili ve Edebiyatı, İbrani Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalları), Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Kafkas Dilleri ve Kültürleri, Psikoloji, Rus Dili ve Edebiyatı, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ve Türk Halk Bilimi Bölümleri bulunmaktadır. Fakültemizin bölümlerinin akredite olabilmeleri için gerekli çalışmalar hızla yürütülmektedir.
 
Edebiyat Fakültesi bünyesinde hâlen kadrolu 21 profesör, 25 doçent, 32 doktor öğretim üyesi 9 öğretim görevlisi, 36 araştırma görevlisi  olmak üzere 123 akademik personelin yanı sıra sözleşmeli 6 profesör, 3 doçent, 2 doktor öğretim üyesi ve 12 öğretim görevlisi olmak üzere 23 yabancı uyruklu öğretim elemanı ve 27 idari personel ile 6113 öğrenci bulunmaktadır. Deneyimli akademik kadromuz öğrencilerimize kaliteli bir eğitim sunmanın yanı sıra ulusal ve uluslararası düzeydeki akademik çalışmalarını da titizlikle sürdürerek ülkemizin sosyal bilimler alanındaki faaliyetlerine katkı sağlamaktadır. Ayrıca, akademik ve idari personelimiz öğrencilerimizin her türlü sorunu ile yakından ilgilenmekte ve bu kapsamda gerekli desteği sağlamaktadır.
 
Fakültemizin eğitim - öğretim alt yapısında, tümünde internet bağlantısı mevcut, çağdaş nitelikte 112 adet derslik bulunmaktadır. Dersliklerimizin tamamı son teknolojik intranet ve internet bağlantılı eğitim araçlarıyla donatılmış olup aktif olarak kullanılmaktadır. Binamız içerisinde toplam 550 m2 alana sahip kütüphanemizde Türkçe, İngilizce, Korece, Japonca, Çince, Rusça (yaklaşık 36000 adet) ve diğer diller de kaynaklar bulunmaktadır. Ayrıca yabancı dil ve edebiyat bölümlerinin kendi alanlarıyla ilgili dijital arşivleri de mevcuttur.  
 
Ders içerikleri ağırlıklı olarak öğrencilerin mesleki gelişim ve kariyer planlamasına yönelik olup Erasmus, Mevlana ve Farabi gibi öğrenci değişim programları ve çeşitli yurt içi ve yurt dışı yatay geçiş veya ikili anlaşmalar doğrultusunda sağlanan eğitim imkânları mevcuttur. Fakültemiz bölümlerinin Çift Anadal ve Yandal programları ile derslerinde başarılı öğrencilerimize ikinci bir diploma veya sertifika alma fırsatı sunulmaktadır.
Fakültemiz vizyon olarak evrensel nitelikte bilgi üretebilen, araştırmacı ve katılımcı niteliğe sahip, Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kimliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getiren, eleştirel düşünen, kendini ifade edebilen, öz güvene sahip bireyler yetiştirerek alanında Anadolu’daki en önemli akademik merkezlerinden biri olmak amacını taşımaktadır. Bu amaçla rekabetçi bir eğitim ortamında programlarımızı ülkemizin güncel sorunları ve ihtiyaçlarını dikkate alarak güncellemekteyiz.
 
Fakültemizin bu günlere gelmesinde emeği geçen tüm akademik ve idari kadrodaki çalışanlarımıza, bizi destekleyen kişi ve kurumlara teşekkürlerimizi sunuyor, siz değerli öğrencilerimizin bu yeni akademik yılının başarılı geçmesini temenni ediyor, hepinize sağlık ve esenlikler diliyorum.
Prof. Dr. Özen TOK
Dekan         
Adres : Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Ahmet El Biruni Caddesi No:91 Talas/ Kayseri/TÜRKİYE
Telefon : +90 352 437 93 42
Faks : +90 352 437 93 43
Öğrenci İşleri : +90 352 207 66 66 - 10500
E-Posta : edebiyaterciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu